Schedule for 2010 World Cup Soccer matches

2010 Match Schedule

GROUP A  1. South Africa  2. Mexico 3. Uruguay 4. France
11 June  – Jhb Soccer City  
South Africa – Mexico @  16:00
11 June  – CT Green Point  Uruguay – France @  20:30
16 June  – PTA  Loftus Versfeld Soutth Africa – Uruguay @ 20:30
17 June  – Polokwane Peter Mokaba France – Mexico @  13:30
22 June  – Rustenberg Royal Bafokeng Mexico – Uruguay @ 16:00
22 June  – Bloem Free State
France – South Africa @ 16:00
The final results from the games will place number 1 team from group A against the No.2 team from Group B on 26 June in Port-Elizabeth’s Nelson Mandela Bay Stadium.

GROUP B 1. Argentina 2. Nigeria 3. Korea Republic 4. Greece
12 June  – Jhb Ellis Park ost city: Johannesburg
Argentina – Nigeria @13:30
12 June  – PE Nelson Mandela Bay Korea Republic – Greece @ 16:00
17 June  – Jhb Soccer City Argentina – Korea Republic @  20:30
17 June – Bloem Free State Greece – Nigeria @  16:00
22 June  – Durban Moses Mabhida Nigeria – Korea Republic @ 20:30
22 June  – Plokwane Peter Mokaba   Greece – Argentina @ 20:30
The final results from all the group matches in Group B will place number 1 team from group B against the number 2 team from Group A  on 27 June in Soccer City Stadium in Johannesburg

 Group C 1. England 2. USA 3. Algeria 4. Slovenia
12 June Rustenberg Royal Bafokeng
England – USA @ 20:30
13 June Polokwane Peter Mokaba
Algeria – Slovenia @ 13:30
18 June Jhb Ellis Park Slovenia – USA  @16:00
18 June CT Green Point England – Algeria @  20:30
23 June PE Nelson Mandela Bay
Slovenia – England @ 16:00
23 June PTA Loftus Versfeld USA – Algeria @ 16:00
The results from all the group matches in Group C
will place the number 1 team from group C against the number 2 team from GROUP D on 26 June in the Royal Bafokeng Stadium in Rustenburg.

 Group D 1. Germany 2. Australia 3. Serbia 4. Ghana
13 June Durban  Moses Mabhida Germany – Australia @ 16:00
13 June  PTA Loftus Versfeld Serbia – Ghana @ 20:30
18 June PE Nelson Mandela Bay Germany – Serbia @ 13:30
19 June Rustenberg Royal Bafokeng Ghana – Australia @ 13:30
23 June JHB Soccer City Ghana – Germany @ 20:30
23 June Nelspruit Mbombela Stadium Australia – Serbia @ 20:30
The results from all the group matches in Group D will place the number 1 team from group D against the number 2 team from GROUP C on 27 June in the Free State Stadium in Bloemfontein (Mangaung).

 Group E 1. Netherlands  2. Denmark  3. Japan  4. Cameroon
14 June JHB Soccer City Netherlands – Denmark @ 13:30
14 June Bloem Free State Japan – Cameroon @ 16:00
19 June Durban Moses Mabhida Stadium Netherlands – Japan  @ 16:00
19 June PTA Loftus Versfeld
Cameroon – Denmark @ 20:30
24 June Rustenberg  Royal Bafokeng Denmark – Japan @ 20:30
24 June CT Green Point Stadium
Cameroon – Netherlands @ 20:30
The final results from the games in Group E
will place number 1 team from group E against the No.2 team from Group F on 28 June in Durban’s Moses Mabhida Stadium.

 Group F  1. Italy 2. Paraguay 3. New Zealand 4. Slovakia
14 June CT Green Point Stadium
 Italy – Paraguay @ 20:30
15 June Rustenberg  Royal Bafokeng
 New Zealand – Slovakia @  13:30
20 June Nelspruit Mbombela
Italy – Zealand  @  16:00
20 June Bloem  Free State Slovakia – Paraguay @  13:30
24 June JHB Ellis Park Stadium Paraguay – New Zealand @ 16:00
24 June Polokwane Peter Mokaba Slovakia – Italy @ 16:00
The final results from the games in Group F will place number 1 team from group F against the No.2 team from Group E on 28 June in Pretoria’s Loftus Versfeld Stadium.

 Group G 1. Brazil  2. North Korea 3. Ivory Coast 4. Portugal
15 June JHB Ellis Park
Brazil – North Korea @ 20:30
15 June PE Nelson Mandela Bay Ivory Coast – Portugal  @ 16:00
20 June  JHB Soccer City Stadium Brazil – Ivory Coast @  20:30
21 June CT Green Point Stadium
Portugal – Ivory Coast @  13:30
25 June Nelspruit  Mbombela North Korea – Ivory Coast @ 16:00
25 June Durban Moses Mabhida Porttugal – Brazil @ 16:00
The final results from the games in Group G will place number 1 team from group G against the No.2 team from Group H on 28 June in Johannesburg’s Ellis Park Stadium.

 Group H 1. Spain 2. Switzerland 3. Honduras 4. Chile
16 June Durban Moses Mabhida
Spain – Switzerland @ 16:00
16 June Nelspruit Mbombela Stadium Honduras – Chile @ 13:30
21 June JHB Ellis Park Spain – Honduras @ 20:30
21 June PE Nelson Mandela Bay
Chile – Honduras @ 16:00
25 June Bloem Free State Switzerland – Honduras @  20:30
25 June PTA Lotus Versfeld
Chile – Spain @ 20:30
The final results from all the group matches in Group H
will place the number 1 team from group H against the number 2 team from Group G on 29 June in the Green Point Stadium in Cape Town.

Matches in Joburg

 Soccer City

11 June South Africa vs Mexico
14 June Netherlands vs Denmark
17 June Argentina vs Korea Republic
20 June Brazil vs Ivory Coast
23 June Ghana vs Germany
27 June Team 1B vs Team 2A
02 July Quarter Final Team 1 vs Team 3
11 July Final

Ellis Park Stadium
12 June Team B1 vs Team B2
15 June Team G1 vs Team G2
18 June Team C4 vs Team C2
21 June Team H1 vs Team H3
24 June Team F4 vs Team F1
28 June Team 1G vs Team 2
03 July  Quarter Final

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather
This entry was posted in General and tagged , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

You may use these HTML tags and attributes <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Recent Posts

  • Archives

  • Categories


  • Contact Me:
    Tel: + 27 (0)11 442 8083
    Fax+27 (0)86 216 6817
    Cell+27 (0)83 229 4223
    Emailinfo@lizatlancaster.co.za
    Webwww.lizatlancaster.co.za